użyciu odpowiednich narzędzi tworzy się kompozycję na odpowiedniej płaszczyźnie. Dawniej rysowano węglem drzewnym. Węgiel drzewny był stosowany do momentu aż wynaleziono ołówki grafitowe.
Rysunki ze względu na użyte do nich materiały możemy podzielić na:
- rysunek węglem
- rysunek węglem drzewnym natłuszczonym
- rysunek ołówkiem metalowym
- rysunek ołówkiem grafitowym
- rysunek pastelami
- rysunek przy wykorzystaniu różnych kredek
Rysunek węglem
Węgiel używany jest do wykonywania prac graficznych niewymagających odwzorowania wielu szczegółów. Można go używać z kredą czy też pastelami. Podczas pracy z węglem można używać techniki rozmazywania. Niepotrzebne ślady pozostawione przez węgiel można usunąć przy pomocy gumki chlebowej. Węgiel rysunkowy to rozdrobniony węgiel naturalny sprasowany z dodatkiem iłu i środka wiążącego. Prace wykonane węglem utrwala się za pomocą fiksatywy.
Fiksatywą nazywa się utrwalacz do zabezpieczenia prac rysunkowych narażonych na rozmazywanie. Fiksatywa ma postać cieczy, składającej się z żywicy naturalnej rozpuszczonej w szybkoschnącym rozpuszczalniku organicznym jak alkohol etylowy. Fiksatywę tego rodzaju napyla się na obraz przy użyciu rozpylaczy lub gotowych puszek z aerozolem pod ciśnieniem. Proponuję fiksatywy używać na zewnątrz, ponieważ ma nieprzyjemny zapach i jest szkodliwa.
Technika kreski i nie tylko.
Pomijając fakt, że węglem rysuje się podobnie do ołówka to nie jest do końca to samo. Węgiel zupełnie inaczej prowadzi się w ręce. Pozostawia na kartce inne ślady i trzeba z nim bardzo uważać, ponieważ jest trudny do zmazania. Należy uważać by nie popełniać błędów. Węgiel bardzo szybko się ściera dlatego często trzeba go piłować aby mieć odpowiednia końcówkę do rysowania.
Na początek rysunku węglem proponowałbym wykonać delikatny szkic ołówkiem. Następnie trzeba poprawić wszystkie linie węglem. Efekt szkicowania prostego rysunku przedstawiam poniżej.
Jeśli chodzi o sposób cieniowania, wszystko wykonujemy na zasadzie krzyżowania ze sobą kresek. Kreski można na siebie nakładać w dowolnej ilości nie tylko dwa razy ale i na kilka w różnych kierunkach. Im będzie więcej linii tym lepiej pokryjemy powierzchnię. Jeśli mamy do pokrycia znaczną powierzchnię możemy użyć sztabek węglowych co znacznie przyśpieszy nam pracę.
Odchodząc od techniki kreski cieniować można także na inne sposoby. Zależy o jakiej fakturze cienie chcemy uzyskać. Cieniować można także poprzez pokrycie powierzchni węglem a następnie rozmazanie jej delikatnie np palcem. Jeśli któraś strona cienia jest za jasna dokładamy kolejną warstwę węgla i rozmazujemy tak aby uzyskać oczekiwany efekt.
Przy rysowaniu węglem trzeba uważać czy nie dotykamy narysowanych już powierzchni palcami, ponieważ bardzo łatwo przenieść czarne plamy w nie potrzebne miejsca.
Dzięki węglom można uzyskać niesamowitą głębie rysunku. Rysunek jest matowy i nie odbija światła tak jak jest w przypadku ołówków grafitowych.
Najważniejsze żeby nie ograniczać się tylko do ołówka. Próbujcie innych technik i eksperymentujcie. Następnym razem naświetle wam rysunek pastelowy i oczywiście najpopularniejszy czyli rysunek ołówkiem.
Pozdrawiam
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz